Wprowadzenie do naszego środowiska zwierzaka to ogromny stres - zarówno dla nas i naszej rodziny, jak i dla jej nowego członka. Emocji jest bardzo dużo tak jak zapachów, nieznanych kątów i zachowań domowników. Dlatego tak ważne jest zapewnienie futrzakowi bezpiecznego miejsca oraz wyrobienie nawyków tak szybko, jak to możliwe.


Jeśli zdecydowałeś się na zaadoptowanie lub kupienie małego kotka, to będziesz potrzebować przede wszystkim odpowiedniego jedzenia, drapaka z budką lub hamakiem do spania oraz kuwety z dobrym wypełnieniem. W tym wpisie skupimy się wyłącznie na ostatnim elemencie, czyli kociej toalecie. Co powinieneś o niej wiedzieć, jak o nią zadbać i co zrobić, kiedy maluch nie ma pojęcia, do czego ona służy.

 

Czy każdy kot wie, jak i gdzie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne?

Zakopywanie odchodów to działanie instynktowe, którego nie da się w żaden sposób oduczyć. Naturalnym jest więc dla nich szukanie miejsc, które pozwolą na przykrycie moczu lub stolca, na przykład piachem. Zdarzają się jedynak sytuacje, w których mały kot nie wie, co zrobić z zakupioną przez właściciela kuwetą i jej wypełnieniem. Najczęściej dzieje się tak w przypadku zwierząt przedwcześnie zabranych od matki. Nie były one w stanie nauczyć się prawidłowego procesu i schematu działań. Jeśli Twój pupil jest w podobnej sytuacji i załatwia się wszędzie, tylko nie w wyznaczonym miejscu, to mamy dla Ciebie kilka rad!

 

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety – trzy rozwiązania

Nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Koty to inteligentnie stworzenia, które bardzo szybko się uczą — o ile poświęcimy im czas i zadbamy o konsekwencję działań.

1. Obserwuj swojego pupila. Jeśli zauważysz, że kręci się niespokojnie i szuka miejsca do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, przenieś go do kuwety. Tak samo postępuj po jedzeniu, zabawie i drzemkach. W ten sposób pokażesz małemu kotkowi, że to jest jego prywatna toaleta.

2. Przejmij rolę kociej mamy i pokaż maluchowi, że żwirek jest idealny do zakopywania odchodów. Wystarczy, że pogrzebiesz palcami czy niedużą łopatką w kuwecie i zwrócisz na siebie uwagę swojego zwierzaka. Na początku prawdopodobnie odbierze to jako świetną zabawę, ale jego instynkt pomoże Ci w nauczeniu go, gdzie powinien się załatwiać.

3. Jeśli Twój mały kotek wybierze podłogę lub dywan, nie karć go za to. Przyniesie to skutek odwrotny od oczekiwanego – zrobi to ponownie, tylko nie przy Tobie i nie w miejscu, które jest łatwo widoczne, a tego nie chcemy. Jeśli to możliwe, zbierz jego odchody i włóż do kuwety. Zapach to silny bodziec i dobry nauczyciel. Maluch na pewno go rozpozna i następnym razem podąży za nim. W ten sposób będzie wiedział, że to właśnie tam ma się załatwić.

 

O czym musisz pamiętać, żeby odnieść sukces?

Przede wszystkim pamiętaj, że mały kotek musi mieć stały i szybki dostęp do kuwety. Wszystkie maluchy są ciekawe świata i powoli będą wychodziły poza obszar jednego pokoju, jednak początkowo lepiej trzymać kocią toaletę w jednym miejscu. Wraz z upływem czasu możesz przemieszczać ją bliżej pomieszczenia, w którym chcesz, żeby się docelowo znalazła, na przykład w łazience lub w piwnicy.
Nie zapominaj również o regularnym czyszczeniu i wymianie żwirku. Koty, nawet te małe, są czyściochami. Nie załatwią się w brudnej kuwecie. Dlatego dbaj o higienę i wybieraj odchody raz dziennie, regularnie uzupełniaj braki w wypełnieniu i raz na jakiś czas umyj ją oraz zdezynfekuj.

 

Próbowałem wszystkiego, ale kot wciąż załatwia się poza kuwetą — dlaczego?

Czasami przeszkodą jest wypełnienie. Nie każdy mały kotek polubi na przykład żwirek silikonowy lub drewniany. Warto wtedy zamienić podłoże na inne, na przykład bentonitowe, i obserwować, czy takie przypadło mu do gustu. Ten proces jest często drogą pełną prób i błędów, ale kiedy odkryjemy ulubione wypełnienie, problem po prostu się rozwiąże. Jeśli jednak to również nie pomoże, warto pojechać do weterynarza i zbadać małego zwierzaka. Załatwianie się poza kuwetą może być objawem różnych chorób.

Created by: cdx.pl